Türk mucitten inanılmaz buluş

Türk mühendislerinden müthiş icat....Türk mühendislerin müthiş icadı dünya gündemine bomba gibi düştü. İŞTE DETAYLAR..

05 Oca 2017
Türk mucitten inanılmaz buluş

Türk mühendislerin müthiş icadı dünya gündemine bomba gibi düştü.İcat Türkiye'yi sevince boğdu göğsümüzü kabarttı.Türk mühendislerin müthiş icadı ABD ve Rusya medyasında geniş yer buldu.Türk mühendisler, yurt dışında güvenlik güçlerince operasyon ve rehine kurtarmada sıkça kullanılan ve duvar arkasında canlı varlığına ilişkin bilgi veren radarı yerli olarak üretti.

Radyo frekansı (RF), radar teknolojileri, elektronik harp ve simülasyon konularında yeni kabiliyetler kazanmayı hedefleyen Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ'nin (STM), bu alanlardaki ilk ürününü Duvar Arkası Hedef Tespit Radarı (DAR) ile ortaya koydu.Kaynak: Türk mühendisler yaptı ! Duvarın arkasını görüyor... Söz konusu ürünün muadilleri, yurt dışında güvenlik güçlerince operasyon ve rehine kurtarmada sıkça kullanılıyor. Bu sistemler, gözle temas imkanı olmayan, optik sensörlerle veri toplanamayan, arada duvar gibi bir engelin bulunduğu durumlarda arkadaki canlı varlığını belirlemeyi sağlıyor.Söz konusu cihazlar, görsel temas olmadan duvarın arkasında kaç insan bulunduğu ve bunların konumları hakkında bilgi veriyor.DAR'ın üzerine inşa edildiği sistem ultra geniş bant radar teknolojisine dayanıyor. Sistemin parametreleri nüfuz etme özelliği olacak şekilde belirleniyor. Cihaz, frekansı, dalga boyu, bant genişliği özellikleriyle aradaki engelden geçebilecek özellikte elektromanyetik dalgalar gönderiyorRadar sistemi, gönderilen dalgalar bir hedefe çarpıp yansıdığında hedefi tespit ediyor. Bunun için kullanılan frekans bandı büyük önem taşıyor. Cihaz, çalıştığı frekans bandı ile bilinen radarlardan ayrışıyor. Diğer radarlar daha yüksek frekanslarda kalırken, DAR, penetrasyon özelliği taşıyan daha düşük bantlarda çalışıyor.STM mühendislerinin bu teknolojiye yönelik yürüttüğü çalışmalar sonunda hızla bir prototip sistem üretildi ve test sürecine geçildiDAR, el tipi bir sistem olarak geliştirildi. Bu özelliğiyle tek kişi tarafından taşınıp, kullanılabiliyor.

Operatör, cihazı duvara yaklaştırdıktan sonra üzerindeki ekrandan hem kontrolleri yapabiliyor hem de sonuçları görebiliyor.Cihaz, tripod üzerinde sabit de kullanılabiliyor. Sistem, uzaktan kullanıma da imkan tanıyor. Kablosuz olarak tablet ya da dizüstü bilgisayarla cihazın her türlü kontrolü gerçekleştirilebiliyor.DAR'ın duvara yöneltilmesiyle 3-5 saniye içerisinde ortamdaki canlı varlığı ve hareketine ilişkin bilgi alınabiliyor. Üzerindeki batarya ile çalışan cihaz, 2,5 saat kesintisiz görev yapabiliyor. Duvar Arkası Hedef Tespit Radarı, değişik duvar tiplerinde etkili oluyor.Cihaz, alçıpan, tuğla, ahşap, beton gibi malzemeler karşısında sonuç veriyor. Kullanıcılara tanıtılan DAR, performansıyla oldukça olumlu geri dönüşler aldı. Yurt dışında benzerleri bulunmakla birlikte çok kolay temin edilemeyen bu tür sistemler, ihracat lisanslarına tabi oldukları için zaman zaman kısıtlamalara konu olabiliyor. Yurt dışı sistemleri de incelemiş olan kullanıcıların, STM tarafından geliştirilen sistemin muadilleri ile teknolojik açıdan rekabet edilebilir seviyede olmasından memnuniyet duydukları belirtildi.
BENZER HABERLER

Spotify Fiyatları Premium Hesaplar ne kadar oldu
 
İnstagram'a canlı yayın özelliği geldi.. Özellik nasıl kullanılıyor ?
 
Samsung'un ardından Iphone'dan büyük şikayet

Türk Telekom İnternet Kampanyaları 2017 Bedava İnternet
 
Moto X 2017 Teknik Özellikleri ve Fiyatı Yayınlandı
 
iPhone 8 ne zaman çıkacak? İphone 8 Teknik Özellikleri SızdıBU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDUİşte siyasi partilerin oy pusulasındaki yerleri
İşte siyasi partilerin oy pusulasındaki yerleri


TEKNOLOJİ KATEGORİSİNİN DİĞER HABERLERİ

 LG G Flex 2 Satışa Çıkıyor!
 
Office 2016 geliyor!
 
Bu şifreleri kullanıyorsanız, artık kullanmayın!

Cep telefonu kullananlara müjde!
 
Apple, Samsung’un ülkesinde rekor kırdı!
 
Facebook, mobilde 1 milyara ulaşıyor