Ana Sayfa ADS 11 Mart 2017 620 Görüntüleme

Eskişehir’in Tarihi Mirasını Tikobilet ile Görün

Eskişehir Çifteler’deki nüfusun önemli bir kısmının geçim kaynağını tarım ve hayvancılık oluşturmaktadır. İkliminin, yeryüzü şekillerinin ve hidrografik faktörlerin uygun olması nedeniyle yörede ekonomik faaliyetler çok eski tarihlere dayanmaktadır. Arslanlı Köyü’nde bulunan aslan heykelleri Eskişehir Çifteler’in Hititlerden itibaren yerleşmeye sahne olduğunu göstermektedir. İzmir Eskişehir otobüs bileti Hititlerin bıraktığı dünya miraslarını yerinde görebilirsiniz.

Hititlerden sonra Eskişehir Çifteler Frigler’in hâkimiyetine geçmiştir. Bu dönemde Eskişehir Çifteler, ünlü Yunan tarihçisi Heredot’un kitabında bağları ve üzümü ile meşhur “Yeşil Vadi” olarak bahsedilmektedir. Lidyalılar döneminde yapılan ve Kral Yolu olarak bilinen ticaret yolu ilçeye bağlı Ortaköy ve Kadıkuyusu köylerinden geçmektedir. Bu durum Eskişehir Çifteler’in önemli bir ticaret-ulaşım güzergahı üzerinde bulunduğunun ve ekonomisinin ne derece canlı olduğunun bir göstergesidir. 1944 yılında İZBIRAK’ın Eskişehir Çiftelerya yaptığı bir gezi sonrası belirttiğine göre; haftada bir defa cumartesi günleri, çevresindeki köylerin canlı bir pazaryeri rolünü oynayan Çifteler’e Eskişehir, Emirdağ, Seyitgazi, Sivrihisar ile bu şehir ve kasabaların çevresindeki köylerden hatta Bolvadin, Akşehir, Konya ve Kütahya’dan da mal getirilir ve Çifteler’den ihtiyaçlarını sağlayarak dönerler. Normal zamanlarda nüfusu 1.750 kadar olan Çifteler Köyü’ne Pazar kurulan günlerde 200 kadar satıcı ve 1.500–2.000 kadar alıcı toplanır, böylece köyün nüfusu bu zamanlarda iki mislini aşar. Çifteler Köyü’nde alınıp satılan başlıca mallar, çeşitli tarım ürünleri ile giyecek eşyasıdır. Bu arada buğday, yumurta, sebze ve meyve, yapağı ve deri, canlı hayvanlar (at, öküz, koyun ve daha az miktarda kıl keçisi ve tiftik keçisi) ile manifatura eşyası alınır satılır.

www.tikobilet.com Eskişehir’e Gidiyor

Yine İZBIRAK’ın belirttiğine göre bol otlakların bulunduğu Çifteler Köyü çevresinde, davar sürüleri yaz kış ağıllarda bulunur ve köyün otlaklarından faydalanırlar. Bununla beraber, köyün çevresinde en çok çiftçilik yapılır. Bilhassa buğday, arpa, yulaf ekilir. Fakat köy halkının geçimini yalnız ekincilik ve hayvan ürünleri sağlamakla kalmaz, hiç değilse bunlar derecesinde olmak üzere, pazar kurulan günlerdeki alış veriş ile başka günlerde buradan geçerken uğrak veren taşıt vasıtalarının (taşıt hayvanları, arabalar, kamyonlar) bıraktığı gelir de önemli yer tutar. Öyle ki köyün içyapısı, geniş ölçüde bu ekonomi coğrafyası olaylarıyla (alış-veriş, konaklama, uğrak verip geçme) sıkı sıkıya ilgili olarak gelişmiştir.
Gerçekten de köyün ortasında, etrafı büyüklü küçüklü birçok dükkânlarla çevrili genişçe bir meydan ile buradan ayrılan geniş yollar, Pazar kurulan günlerde köye gelen 2000 kadar alıcı ve satıcıyı alabilecek şekilde kurulmuştur. Bu büyüklükte olan bir köyde 60 ‘tan çok dükkânın bulunması, bunlar arasında bazılarının şehirlerdeki mağaza ve dükkânları andırır şekilde yapılmış olması da Çifteler Köyü’ndeki alış-verişin, köyün iç kuruluşuna nasıl etki yaptığını gösterir

Tikobilet ile en ucuz Eskişehir otobüs biletlerine sahip olabilirsiniz.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

Ferolle Parfüm

Ferolle Parfüm