Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'dan önemli açıklamalar!

Akdoğan, bazı gazete ve televizyonların Ankara temsilcileriyle bir araya gelip, gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

27 Mar 2015
Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'dan önemli açıklamalar!

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın,Çözüm Süreci'nin orkestra şefi olduğunu belirterek, "Kanaati ve iradesi önemlidir. Hükümetin bu konudaki kararlılığı, samimiyeti ve güçlü iradesi ne kadar önemliyse Cumhurbaşkanı'nın kararlılığı da o kadar önemlidir" dedi.

Akdoğan, bazı gazete ve televizyonların Ankara temsilcileriyle bir araya gelip, gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Çözüm Süreci ve demokratikleşme alanında çok önemli adımlar attıklarını belirten Akdoğan, "Kardeşlik Projesi" adı altında reformlar yaptıklarını söyledi.

"Biz bu adımları atarken, reformları yaparken bir pazarlığın parçası olarak bunları yapmadık" diyen Akdoğan, halka dönük temel hak ve özgürlüklerin geliştirilmesi konusunda doğru bildikleri ne varsa bunları yaptıklarını ve yapacaklarını ifade etti.

Başbakan Yardımcısı Akdoğan'ın konuşmasının satırbaşları:

"HDP ile siyasi bir rekabetimiz var, birbirimizi eleştireceğiz, tartışacağız, bu başka bir şeydir. Çözüm Süreci başarıyla sonuçlanınca da bizim HDP ile siyasi mücadelemiz devam edecek. Çünkü biz siyaseten rakibiz ve onların siyasi anlayışlarını kabul etmiyoruz. Bu anlayışın bölgede Kürtlerin faydasına, değer dünyasına uygun olduğunu da düşünmüyoruz. Kürtleri de bu anlayışa teslim edecek değiliz.

Çözüm Süreci'nde devam eden görüşmeler bağlamında HDP'nin üstlendiği bir rol var. Bu çerçevede onların daha dikkatli hareket etmesi lazım. Selahattin Demirtaş'ın Sayın Cumhurbaşkanı'na dönük açıklaması veya süreçle ilgili zaman zaman negatif açıklamaların uygun olmadığını düşünüyorum."

"Erdoğan çözüm sürecinin orkestra şefidir"

Süreci AK Parti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başlattığına dikkati çeken Akdoğan, "Bugün son ankete göre Çözüm Süreci'ne destek yüzde 68 oranında. Bir sürece eğer yüzde 68 oranında toplumsal destek varsa bunu doğru anlamak gerekir" görüşünü dile getirdi.

Akdoğan, bu desteğin HDP'ye ve Selahattin Demirtaş'a olan güvenle ortaya çıkmadığını dile getirerek, "Öyle olsaydı onların oyu 7-8'lerde kalmazdı. Bu büyük bir siyasi hareketin, yüzde 52 ile seçilen bir Cumhurbaşkanı'nın topluma verdiği güvenle oluşmuş destektir. Bu süreci HDP'ye rağmen biz başlattık ve bu noktaya getirdik" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın devletin başındaki kişi, Çözüm Süreci'nin de sadece bir hükümet politikası değil devlet politikası olduğunu vurgulayan Akdoğan, şunları kaydetti:

"Bütün kurumların bu sürecin ruhuna uygun hareket etmesinde Cumhurbaşkanı önemli rol oynamaktadır. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çözüm Süreci'nin orkestra şefidir, kanaati ve iradesi önemlidir. Hükümetin bu konudaki kararlılığı, samimiyeti ve güçlü iradesi ne kadar önemliyse Cumhurbaşkanının kararlılığı da o kadar önemlidir."

"HDP barajı geçemezse kıyamet kopmaz"

Akdoğan, Çözüm Süreci'ne AK Parti'nin oyunun üstünde toplumsal destek sağlandığını ifade ederek, "Bu, sadece AK Parti'ye oy verenlerin değil sürece karşı olduğunu söyleyen siyasi parti seçmenlerinin de süreci özümseyip kabullendiklerini, kanın durmasını istediklerini gösteriyor. Bu da çok önemli bir noktadır" diye konuştu.

Süreçten çok hazzetmeyen, menfaati bozulan birtakım çevrelerle örgüt içindeki bazı yapıların, "bu süreci nasıl bozabiliriz" arayışında olduğunun anlaşıldığını belirten Akdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Burada eller tekrar tetiğe yönelirse, 'bu ateşe nasıl benzin dökebiliriz' diye bir çaba olursa bu ateşi yakanlar yanarlar. Burada kamu düzeni ve güvenlik konusunda sürecin selametini sağlamak için ne yapmak gerekiyorsa bunlar yapılır. Birileri, birtakım provokasyonlar düşünüyorsa devlet gereken tedbirleri alır ve yapanın yanında kar kalmaz. Herkes bedelini öder. Ateşle oynayan kendi yanar.

Biz bu süreci başlattığımızda HDP Meclis'te değildi. Siyaset yapmanın tek yolu da Meclis'te olmak değil. Meclis'te olmayan bir sürü siyasi parti var, bunlar dağa mı çıkıyor? "Meclis'te olmazsam dağa çıkarım" gibi bir tehdit, demokraside yer almamak anlamına gelir. Millet karar verir barajı aşıp aşmayacağına. El birliği ile senin barajı geçmen için mi çalışacağız? HDP'ye millet destek verirse barajı geçer, vermezse de hiçbir şey olmaz, kıyamet de kopmaz. Her şey yolunda devam eder."


KAYNAK: Habertürk
BENZER HABERLER

Erdoğan'dan 4G'ye kırmızı ışık!
 
Demirtaş'tan Erdoğan'a flaş yanıt: Tanışalım mı?
 
Erdoğan çok sert konuştu: Yahu siz kendinizi ne sanıyorsun?

Bomba iddia! AKP'de 2 önemli aday neden çekildi?
 
Cumhurbaşkanlığı'nda İran ziyareti öncesi flaş açıklamalar
 
Erdoğan İran yolcusu!BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDUİşte siyasi partilerin oy pusulasındaki yerleri
İşte siyasi partilerin oy pusulasındaki yerleri


GÜNDEM KATEGORİSİNİN DİĞER HABERLERİ

AÖF sınav giriş yerleri açıklandı
 
 Okullarda turnike dönemi
 
19 Ocak 2015 Milli Piyango çekilişi sonuçları

Emine Ülker Tarhan hastaneye kaldırıldı
 
Liseli İrem'den çok acı haber
 
Gece çalışmasında 7.5 saat sınırı kalkıyor